Jacques Copin, Millesime 2013 Brut Nature

Smagsprofil

Krop Medium
Syre Høj
Stil Tør

Vinens aromaer

aroma-image

Citrusfrugt

aroma-image

Grøn frugt

aroma-image

Stenfrugt

Jacques Copin, Millesime 2013 Brut Nature
Prisgaranti

Pris pr. flaske

649,00  kr.
  • Gratis levering fra 349 kr.
  • Bland & Bestil
Ikke på lager
Bliv medlem og spar 46.1% Opgrader

Hvorfor vi elsker den

Vintage fra Jacques Copin i den store årgang 2013 forener de to klassiske druer Pinot Noir og Chardonnay i en fuldendt blanding - finesse fra Chardonnay og rund frugt fra Pinot Noir  - 2008 er lavet som Brut Nature, hvor Champagnes naturligt kompleksitet står tindrende klart.

Land:Frankrig
Dyrkning:Konventionel
Flaskestørrelse:750 ml
Drue:Pinot Noir 50%, Chardonnay 50%
Område:Champagne
Proptype:Kork
Årgang:2013
Gemmepotentiale - år fra høst:3 - 10
Serveringstemperatur:7 - 9°C
Anbefalet glas:Mousserende
Alkohol:12.5%

Fakta

Smagsprofil

Krop Medium
Syre Høj
Stil Tør

Vinens aromaer

aroma-image

Citrusfrugt

aroma-image

Grøn frugt

aroma-image

Stenfrugt

Passer til

Apétirif
Fed fisk
Fjerkræ
Lys fisk
Skaldyr

Om produktet

Vintage 2013 fra Jacques Copin forener de to klassiske druer Pinot Noir og Chardonnay i en fuldendt blanding - finesse fra Chardonnay og rund frugt fra Pinot Noir som bliver tilsat Champagnes naturligt kompleksitet. Det er lækkert, krydret og med masser af lag. 2013 er en af de bedre vintageårgange de seneste år, og de fleste af de store champagnehuse er forlængst udsolgt

Vintage-champagnen fra Copin er de bedste fade fra et enkelt år, som bliver nænsomt sammenstukket med lige dele Pinot og Chardonnay. Efter andengæring bliver der ikke tilsat sukker, såkaldt liqueur d'expedition, hvilket resulterer i en Brut Nature, som er knastør - men der er masser af smagsnuancer med kandiseret frugt og krydderier sammen med den friske syre. Det er vin, som har gemmepotentiale til en del år i kælderen.

Server ved 8-10°C i store champagneglas. Det er oplagt madvin, som kan klare kraftige forretter med substans