Filtrer efter
Aktive filtre
  1. Passer til:
    Fjerkræ
  2. Syre
    Syre: Høj
Shopping muligheder
Pris:
kr.
Lagerstatus
  1. På lager 14varer
  2. Udsolgt 10varer
Område:
  1. Bourgogne 14varer
  2. Californien 4varer
  3. Pfalz 5varer
  4. Sicilien 1vare
Passer til:
  1. Apétirif 1vare
  2. Fed fisk 55varer
  3. Fjerkræ 24varer
  4. Lys fisk 30varer
  5. Ost kraftig 3varer
  6. Ost milde 3varer
  7. Skaldyr 41varer
  8. Svin 4varer
  9. Vegetar 4varer
Producent:
  1. Alex Gambal 2varer
  2. Domaine Gauffroy Marc & Fils 5varer
  3. Domaine Raoult Gautherin & Fils 2varer
  4. Gerd Stepp Wine 5varer
  5. Hubert Bouzereau Gruere et Filles 3varer
  6. Pascal Prunier-Bonheur 2varer
  7. Sonoma-Cutrer 4varer
Syre
  1. Syre: Lav 4varer
  2. Syre: Medium 24varer
  3. Syre: Høj 24varer
Krop
  1. Krop: Medium 9varer
  2. Krop: Fyldig 15varer
Tanniner
  1. Tanniner: Lav 17varer
Aroma:
  1. Citrusfrugt 24varer
  2. Grøn frugt 17varer
  3. Stenfrugt 1vare
  4. Tropisk frugt 11varer
  5. Fad 23varer
Page

Chardonnay hvidvin – 

24 Varer

Filter (24)
Faldende orden
Sortering
Faldende orden
  1. Tyskland
  2. Tyskland
  3. Frankrig
  4. Frankrig
  5. Frankrig
  6. Frankrig
  7. Frankrig
  8. Frankrig
  9. Frankrig
  10. Frankrig
  11. Italien
  12. Frankrig

Chardonnay hvidvin

Chardonnaydruen er nok den største kamelæon af dem alle. Den kan være let, frisk og syrlig og tung, brusende og krævende. Og alt midt i mellem. Når hvidvin på chardonnay er bedst er det elegant og forførende - og noget af det bedste vin man kan købe for penge. Uanset om det er fra Bourgogne og Chablis, fra Californiens vidstrakte bakker eller helt på den anden side i Australien eller New Zealand - der er altid en chardonnay til enhver anledning.

Når chardonnay er bedst kombinener det duft af pære og citrusfrugter og noget tropisk med en let, elegant smag som rammer syre og frugt flot ind. Både i bourgogne og californien er der tradition for at lagre chardonnay på egetræsfad, som giver en endnu mere cremet og fyldig hvidvin, med duft af smør og lette krydderier. 

Drik din chardonnay til elegante fiskeretter, helt oplagt til laks, og til enkle serveringer med kylling. 

I et koldt klima, hvor druerne har svært ved at modne helt før høst, vil du får en frisk smag af grønne æbler sammen med en meget rank syre og noget mineralsk, som kendes fx i Chablis-vinene. Når druerne modnes i det kølige klima, kommer vinen til at dufte og smage venligt af meget mere: af pære, akacie, citroner, grapefrugt, nødder, kiks, smør, honning, popcorn. Måske med noget mineralitet, flint, noget røget og med en afbalanceret syre.

I et varmt klima vil overdådige tropiske aromaer, som mango, fersken, banan, ananas, melon, smør, fløde, honning, karamel, noget krydret og ristet smigre sig ind på dine sanser.