Filtrer efter
Aktive filtre
  1. Syre
    Syre: Høj
  2. Krop
    Krop: Medium
Shopping muligheder
Pris:
kr.
Lagerstatus
  1. På lager 17varer
  2. Udsolgt 14varer
Område:
  1. Lombardiet 1vare
  2. Bourgogne 23varer
  3. Pfalz 5varer
  4. Piemonte 2varer
Passer til:
  1. Apétirif 1vare
  2. Fed fisk 20varer
  3. Fjerkræ 9varer
  4. Lys fisk 9varer
  5. Ost kraftig 3varer
  6. Skaldyr 19varer
  7. Svin 4varer
  8. Vegetar 4varer
Producent:
  1. Domaine Gueguen 6varer
  2. Domaine Raoult Gautherin & Fils 10varer
  3. Domaine Thibert 1vare
  4. Gerd Stepp Wine 5varer
  5. Hubert Bouzereau Gruere et Filles 1vare
  6. Montina Franciacorta 1vare
  7. Pascal Prunier-Bonheur 4varer
  8. Rabino Luigi Giuseppe 2varer
Type:
  1. Hvidvin 30varer
  2. Mousserende 1vare
Syre
  1. Syre: Lav 2varer
  2. Syre: Medium 21varer
  3. Syre: Høj 31varer
Krop
  1. Krop: Let 3varer
  2. Krop: Medium 31varer
  3. Krop: Fyldig 38varer
Tanniner
  1. Tanniner: Lav 5varer
Dyrkning:
  1. Bæredygtig 4varer
  2. Konventionel 27varer
Aroma:
  1. Citrusfrugt 29varer
  2. Grøn frugt 29varer
  3. Stenfrugt 6varer
  4. Tropisk frugt 2varer
  5. Blomstret 2varer
  6. Urtet 6varer
  7. Fad 15varer
Page

Chardonnay hvidvin – 

31 Varer

Filter (31)
Faldende orden
Sortering
Faldende orden
  1. Italien
  2. Tyskland
  3. Tyskland
  4. Frankrig
  5. Frankrig
  6. Frankrig
  7. Frankrig
  8. Frankrig
  9. Frankrig
  10. Frankrig
  11. Italien
  12. Frankrig

Chardonnay hvidvin

Chardonnaydruen er nok den største kamelæon af dem alle. Den kan være let, frisk og syrlig og tung, brusende og krævende. Og alt midt i mellem. Når hvidvin på chardonnay er bedst er det elegant og forførende - og noget af det bedste vin man kan købe for penge. Uanset om det er fra Bourgogne og Chablis, fra Californiens vidstrakte bakker eller helt på den anden side i Australien eller New Zealand - der er altid en chardonnay til enhver anledning.

Når chardonnay er bedst kombinener det duft af pære og citrusfrugter og noget tropisk med en let, elegant smag som rammer syre og frugt flot ind. Både i bourgogne og californien er der tradition for at lagre chardonnay på egetræsfad, som giver en endnu mere cremet og fyldig hvidvin, med duft af smør og lette krydderier. 

Drik din chardonnay til elegante fiskeretter, helt oplagt til laks, og til enkle serveringer med kylling. 

I et koldt klima, hvor druerne har svært ved at modne helt før høst, vil du får en frisk smag af grønne æbler sammen med en meget rank syre og noget mineralsk, som kendes fx i Chablis-vinene. Når druerne modnes i det kølige klima, kommer vinen til at dufte og smage venligt af meget mere: af pære, akacie, citroner, grapefrugt, nødder, kiks, smør, honning, popcorn. Måske med noget mineralitet, flint, noget røget og med en afbalanceret syre.

I et varmt klima vil overdådige tropiske aromaer, som mango, fersken, banan, ananas, melon, smør, fløde, honning, karamel, noget krydret og ristet smigre sig ind på dine sanser.