Filtrer efter
Aktive filtre
  1. Producent:
    Sonoma-Cutrer
  2. Producent:
    Charles Baur
Shopping muligheder
Pris:
kr.
Lagerstatus
  1. Udsolgt 6varer
Område:
  1. Alsace 2varer
  2. Californien 4varer
Passer til:
  1. Fed fisk 6varer
  2. Fjerkræ 6varer
  3. Lys fisk 4varer
  4. Ost milde 2varer
  5. Skaldyr 4varer
Producent:
  1. Alex Gambal 2varer
  2. Antinori 1vare
  3. Barramundi 2varer
  4. Beauty in Chaos 1vare
  5. Caiarossa 1vare
  6. Calera 1vare
  7. Cantina Bennati 1vare
  8. Charles Baur 2varer
  9. Domaine de la Paillardière 2varer
  10. Domaine Gauffroy Marc & Fils 10varer
  11. Domaine Gilles Noblet 3varer
  12. Domaine Gueguen 11varer
  13. Domaine Raoult Gautherin & Fils 10varer
  14. Domaine René Bouvier 1vare
  15. Domaine Thibert 6varer
  16. Duckhorn Vineyards 5varer
  17. Gerd Stepp Wine 4varer
  18. Glover Family Vineyards 1vare
  19. Hubert Bouzereau Gruere et Filles 17varer
  20. Montina Franciacorta 1vare
  21. Pascal Prunier-Bonheur 8varer
  22. Pecchenino 1vare
  23. Provence Wine Maker 4varer
  24. Rabino Luigi Giuseppe 1vare
  25. Sonoma-Cutrer 4varer
  26. Tenuta Regaleali 1vare
  27. Tolten 1vare
  28. Vignerons Ardechois 6varer
  29. Weingut Blankenhorn 2varer
  30. Weingut Johann Topf 2varer
Syre
  1. Syre: Medium 2varer
  2. Syre: Høj 4varer
Tanniner
  1. Tanniner: Lav 4varer
Dyrkning:
  1. Konventionel 4varer
  2. Økologisk 2varer
Aroma:
  1. Citrusfrugt 4varer
  2. Grøn frugt 6varer
  3. Stenfrugt 2varer
  4. Tropisk frugt 3varer
  5. Fad 6varer

Chardonnay hvidvin – 

6 varer

Filter (6)
Faldende orden
Sortering
Faldende orden
  1. Frankrig
  2. Frankrig
  3. USA
  4. USA
  5. USA
  6. USA

Chardonnay hvidvin

Chardonnaydruen er nok den største kamelæon af dem alle. Den kan være let, frisk og syrlig og tung, brusende og krævende. Og alt midt i mellem. Når hvidvin på chardonnay er bedst er det elegant og forførende - og noget af det bedste vin man kan købe for penge. Uanset om det er fra Bourgogne og Chablis, fra Californiens vidstrakte bakker eller helt på den anden side i Australien eller New Zealand - der er altid en chardonnay til enhver anledning.

Når chardonnay er bedst kombinener det duft af pære og citrusfrugter og noget tropisk med en let, elegant smag som rammer syre og frugt flot ind. Både i bourgogne og californien er der tradition for at lagre chardonnay på egetræsfad, som giver en endnu mere cremet og fyldig hvidvin, med duft af smør og lette krydderier. 

Drik din chardonnay til elegante fiskeretter, helt oplagt til laks, og til enkle serveringer med kylling. 

I et koldt klima, hvor druerne har svært ved at modne helt før høst, vil du får en frisk smag af grønne æbler sammen med en meget rank syre og noget mineralsk, som kendes fx i Chablis-vinene. Når druerne modnes i det kølige klima, kommer vinen til at dufte og smage venligt af meget mere: af pære, akacie, citroner, grapefrugt, nødder, kiks, smør, honning, popcorn. Måske med noget mineralitet, flint, noget røget og med en afbalanceret syre.

I et varmt klima vil overdådige tropiske aromaer, som mango, fersken, banan, ananas, melon, smør, fløde, honning, karamel, noget krydret og ristet smigre sig ind på dine sanser.